Gülabla Kadınca  Biz bize
Pişik tedavisinde bitkisel çözümler
Sosyal Medyada Paylaş

Pişik tedavisinde bitkisel çözümler

Pişik için doğal yollarla evde tedavi

Bebek ve yetişkinlerin rahatça kullanabileceği doğal yöntemler .

Pişik durumuyla karşı karşıya kalındığında, eczanelerden temin edilecek pişik kremleri kullanılabildiği gibi, evde hazırlanacak oldukça basit ve faydalı pişik iyileştirici ürünlerle de pişik durumunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Evde pişiğe iyi gelecek ne yapılabilir diye araştırıldığında, çoğu uzmanın ortak olarak söylediği pişik karşıtı malzemeler ve tarifler şu şekilde özetlenmektedir;

  • Aloe vera : Zaten doğal bir içerik olan aloe vera bitkisi, doğal çözümler için de oldukça etkili bir üründür. Çözüm için herhangi ekstra bir uygulama gerektirmeyen ve çözüm alınabilmesi için beklenmesine gerek duyulmayan bir yöntem olan aloe vera uygulamasının duştan çıkınca sorunlu bölgeye jel şeklinde ve masaj yapılarak uygulanması önerilmektedir.
  • Hindistan cevizi yağı : Ağırlıklı olarak ciltte mantar, egzama rahatsızlıklarının yarattığı istenmeyen durumları ortadan kaldırabilmek için tercih edilen bu malzemenin pişik gibi daha kolay ve çabuk atlatılabilir durumlarda kullanılması da oldukça mümkündür. Pişik tedavisi için çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak (iki yağın da doğal şekilde, işlenmemiş malzeme olması gerekmektedir) bebeklere ya da yetişkinlere duş sonrası uygulanması yeterli görülmektedir.
  • Zeytinyağı : Bebeklerde en çok tercih edilen pişik önleyici doğal çözümlerden bir tanesi zeytinyağıdır. Saf zeytinyağını direkt olarak hem bebeklerde hem de yetişkinlerde pişik bölgesine sürerek bu problemde kurtulunması mümkündür.
  • Ceviz yaprakları : Bir kabın içerisinde pişikli bölgeye yetecek kadar ceviz yaprağını kaynattıktan sonra, ılımasını bekleyerek bir pamuk yardımıyla tahriş olan bölgenin tamamına sürülmesi yeterli olacaktır.
  • Yumurta akı : Genelde bez bağlanan bebeklerde kullanılan bu yöntem; öncelikle pişik olan bebeğin poposuna sadece yumurtanın  beyazının sürülmesi ve kurumasının beklenmesiyle uygulanmaya başlamaktadır. Daha sonra kuruduğundan emin olunan bu malzemenin üzerine normal bir şekilde bebeğin bezi bağlanarak pişikli bölgenin rahatlaması sağlanır.
  • Yoğurt : Pişikli bölgeye maske tarzında uygulanan katkısız doğal yoğurt, hem pişiğin sızlamasını hem de acısını ortadan kaldırmaktadır.
  • Adaçayı : Normal çay olarak demlenen bu malzeme, ılıklaştırıldıktan sonra pişik olan bölgeye bir pamuk yardımıyla hafifçe sürülerek kuruması beklenmelidir. Sonrasında bölgeden temizlenmesi gerekli görülmemektedir.

Bebeklerde pişik tedavisi

Yukarıda anlattığımız pişik tedavilerinden asidik özellik gösterecek (sirke uygulaması gibi) uygulamaların bebeklerin üzerinde uygulanıyor olması hoş sonuçlara yol açmamaktadır. Çünkü bebeklerin cildi çok daha hassas olduğundan dış etkenlerden etkilenme olayları çok daha yüksek ve tedavi süreçlerinin daha da zorlaşması ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca çabuk ve etkili iyileşme için bebeklerde zeytinyağı, yoğurt, adaçayı gibi doğal ürünlerin tercih edilmesinin yanında eczanelerden alınacak doğal özlü pişik kremleri de oldukça durum kurtarıcı olmaktadır.

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

Tüm Hakları Saklıdır © 2009-2018 Esnaf Medya

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN
Gülabla Kadınca